Taping limfatyczny – w jaki sposób działa na obrzęki i krwiaki?

Taping limfatyczny to coraz popularniejsza metoda fizjoterapeutyczna. Kolorowe pocięte plastry widzi się u zawodowych sportowców, ale i u przypadkowych osób na ulicach. Jak działa kinesiotaping i kiedy warto go stosować? Odpowiadamy w artykule.

Czym jest taping limfatyczny?

Kinesiotaping, inaczej plastrowanie dynamiczne, to metoda fizjoterapii polegająca na naklejaniu na ciało specjalnych bawełnianych taśm elastycznych, które wywierają na okoliczne tkanki odpowiedni efekt. Może to być między innymi działanie rozluźniające, korygujące ustawienie, wspomagające mięśnie, odciążające, przeciwbólowe, biostymulacyjne, a także pobudzające odpływ limfy. To właśnie na tym ostatnim skupia się taping przeciwobrzękowy (limfatyczny).

Kinesiotaping limfatyczny – jak to działa?

Jak to się dzieje, że kinesiotaping zmniejsza obrzęk limfatyczny? Odpowiednio przyklejone plastry naciągają lekko skórę, zwiększając w ten sposób przestrzeń pomiędzy skórą właściwą a powięzią. W ten sposób tzw. “tejpy na obrzęk limfatyczny” poprawiają mikrokrążenie, usprawniają przepływ krwi oraz chłonki, a to dodatkowo przyspieszają proces regeneracji i odbudowy tkanek oraz hamują procesy zapalne. Dlatego wykorzystuje się je nie tylko w przypadku problemów z opuchlizną.

Taping limfatyczny – zastosowania

Najczęściej przy drobnych urazach codziennych lub sportowych taping limfatyczny stosuje się na obrzęki stawu skokowego (kostki), kolana i łydki.

Po mastektomii natomiast konieczny może być taping limfatyczny kończyny górnej – obrzęk limfatyczny ręki jest bowiem częstą dolegliwością u osób po tego rodzaju operacji.

Poza tym obrzęk może być efektem długotrwałej pracy siedzącej albo stojącej – jeśli zmiana trybu lub wprowadzenie przerw na ruch i gimnastykę nie przyniesie efektów, można zastosować taping limfatyczny stawu skokowego.

Taki zabieg plastrowania wspiera też szybsze leczenie siniaków (tu warto wspomnieć taping limfatyczny uda lub łydki).

Taping limfatyczny to nie wszystko

Warto wiedzieć, że w leczeniu urazów kinesiotaping zwykle nie jest jedyną stosowaną metodą. Często głównym zadaniem tejpów jest utrzymanie efektów innych zabiegów pomiędzy sesjami i dodatkowe wsparcie regeneracji organizmu.

Jedną z najczęściej stosowanych na obrzęk limfatyczny metod jest drenaż limfatyczny, stymulujący do pracy układy krwionośny i chłonny. Taping jest wtedy doskonałą metodą uzupełniającą.

Nie da się jednak stosować plastrowania samodzielnie i profilaktycznie. Do takich celów lepszym wyborem będzie mechaniczny drenaż limfatyczny. Niektóre aparaty do drenażu limfatycznego, takie jak CarePump MOVE (seria Sport) lub CarePump LITE (seria Economic) są już bowiem dostosowane do samodzielnej obsługi w domowym zaciszu, dzięki czemu po konsultacji ze specjalistą jesteś samodzielny i niezależny. Tymczasem plastry muszą być wymieniane co 7-10 dni.

Źródło tekstu: https://carepump.pl/blog/artykul/taping-limfatyczny-w-jaki-sposob-dziala-na-obrzeki-i-krwiaki