Nakazane prawem badania wysokościowe

Zamów badania wysokościowe Bielsko.

Pracą na wysokościach nazywamy pracę wykonywaną na wysokości powyżej trzech metrów ponad gruntem czy podłogą. Dotyczy to zatem prac głównie budowlanych, ale również pracowników prac remontowo–budowlanych, elektryków oraz przedstawicieli wielu innych dziedzin działalności. Jak przebiegają te badania?

Co kontrolują badania wysokościowe?

Praca na wysokości, mimo iż zgodnie z przepisami BHP musi odbywać się z uwzględnieniem specjalnych akcesoriów, nie należy do bezpiecznych, dlatego badania wysokościowe mają wykazać, jeśli ktoś nie może jej wykonywać. Pracy tego rodzaju nie powinny wykonywać osoby mające tendencje do zawrotów głowy, uskarżające się na kłopoty z równowagą bądź mające kłopoty ze wzrokiem. W sferę badań wysokościowych wchodzi zatem kompletna diagnostyka z zakresu okulistyki, laryngologii (co ma wykryć kłopoty z równowagą i błędnikiem) oraz neurologii. Badania wykonuje się poddając osobę badaną nieskomplikowanym testom przy zastosowaniu odpowiednich urządzeń. W czasie badań można również zdiagnozować kłopoty do tej pory niezdiagnozowane, będące zaś poważnym przeciwwskazaniem do robót na wysokości, poddanie się im jest więc szczególnie istotne. Nie trzeba obawiać się, że konieczne będzie poświęcenie na te badania wiele czasu, ponieważ jest możliwość przeprowadzenia pełnej diagnostyki nawet w ciągu jednego dnia.

Badania wysokościowe – co ile
lat je przeprowadzać?

Badania wysokościowe trzeba przeprowadzić przed rozpoczęciem wykonywania pracy na wysokości, lecz nie oznacza to, że wystarczy wykonać je tylko raz. Mając na uwadze, że w czasie pełnienia obowiązków stan zdrowia może się pogorszyć, a także, że taki jest obowiązek nakazany przez prawo, badaniom wysokościowym trzeba poddawać się co dwa-trzy lata. Osoby, które przekroczyły 50 lat, są zobowiązani natomiast wykonywać je co 12 miesięcy.

Nasze dane adresowe:
Pracownia Psychologiczna PSYCHE
ul. Filomatów 10
43-300 Bielsko-Biała

Mob.: +48 608-315-680
E-mail: [email protected]