Leczenie kanałowe – dziś to nie boli

Leczenie kanałowe dla wielu z nas nie jest miłym zagadnieniem. Obecnie jednak, wykorzystując odpowiednie narzędzia i – co najważniejsze – efektywne środki przeciwbólowe, lekarze mogą zagwarantować nam, że zabiegi okażą się całkowicie komfortowe. Leczenie kanałowe jest niezbędne za każdym razem, jeśli rozwinie się zapalenie miazgi zęba lub tkanek okołowierzchołkowych. Polega na wykorzystaniu supercienkich sprzętów, dzięki czemu lekarz jest w stanie dostać się do głęboko zlokalizowanych warstw uzębienia. Warto przy tym wiedzieć, że w leczeniu kanałowym korzysta się także z innych, często naprawdę złożonych technologicznie narzędzi. Jakich?

Endodoncja mikroskopowa – sprzęt

Obok narzędzi manualnych, w nowoczesnym leczeniu kanałowym bardzo ważne okazują się mikroskopy operacyjne, bo obraz ze środka zęba transmitują do ekranu w zasięgu wzroku dentysty, ograniczając prawie do zera ryzyko różnego rodzaju błędów. W leczeniu kanałowym kluczowe będzie również sprawdzenie głębokości kanałów. Osiągnięcie dużej precyzji umożliwiają specjalne maszyny elektroniczne – endometry. Poza tym stomatolodzy stosują także odpowiednie narzędzia, które pozwalają na maszynowe opracowanie kanałów, a dzięki temu – znaczne skrócenie zabiegu oraz polepszenie samopoczucia pacjenta.

Leczenie kanałowe – dla kogo refundowane?

Rozpoczynając leczenie kanałowe warto wiedzieć, że nie we wszystkich przypadkach jest ono refundowane przez NFZ. Bezpłatne leczenie kanałowe zębów z maksymalnie trzema kanałami gwarantowane jest osobom poniżej 18 roku życia. Inni nie muszą płacić za leczenie kanałowe zębów przednich – siekaczy, a także kłów. Leczenie kanałowe zębów tylnych będzie zaś pełnopłatne. Jeśli będzie ono potrzebne, dobrze wybrać się do dentysty dysponującego odpowiednimi narzędziami i wcześniej dowiedzieć się, co o leczeniu u niego poprzedni pacjenci mówią w sieci.