Laserowa korekcja wzroku – najpopularniejsze metody

W tym miejscu uzyskasz szczegółowe informacje w temacie femtoLasik.

Korekta wzroku laserem to teraz standardowa forma korekcji astygmatyzmu, presbiopii, myopii i hyperopii, aczkolwiek niewiele zainteresowanych zdaje sobie sprawę z tego, iż zabiegi te są przeprowadzane przy pomocy różnorodnych technik.

Atuty zabiegu FemtoLASIK

FemtoLASIK (często zwany też All-Laser-LASIK) to nie wywołująca bólu, bezinwazyjna, a przy tym całkowicie bezpieczna technika korekty takich wad jak dalekowzroczność (do +4 dioptrii), astygmatyzm (do 6 dioptrii), krótkowzroczność (do -10 dioptrii) oraz u niektórych pacjentów presbiopia. Sam zabieg nie jest długi – biegły optometrysta może przeprowadzić go w około dwadzieścia minut. Zaletą tego zabiegu jest to, iż pacjent dość szybko odzyskuje ostrość wzroku – w zasadzie w przeciągu dnia po zabiegu może podjąć na nowo swoje powszednie zadania. Zabieg dzielony jest na dwa etapy i w przeciwieństwie do metody LASIK, tutaj rogówka nie jest nacinana przy użyciu skalpela. W metodzie FemtoLASIK na początku za pomocą lasera femtosekundowego odseparowuje się płatek rogówki o grubości ok 0,1 mm, a w drugiej fazie ma miejsce kształtowanie rogówki laserem excimerowym.

FemtoLASIK Topoguided jest tymczasem inną odmianą metody FemtoLASIK, gdzie praca lasera excimerowego jest indywidualna dla każdego pacjenta. Przed zainicjowaniem zabiegu optometrysta tworzy mapę rogówki i na jej bazie rozplanowuje poszczególne ruchy wiązki laserowej. Ten wariant zabiegu przeprowadza się u osób z dalekowzrocznością oraz astygmatyzmem, których układ optyczny cechuje się nieszablonowym kształtem.

Metody LASEK i EBK

Rzadziej stosowane sposoby korekty wzroku to między innymi:
EBK, w którym po znieczuleniu gałki ocznej ściąga się z rogówki nabłonek (ulega on potem naturalnej regeneracji), a w następnej kolejności formuje się rogówkę przy użyciu lasera excimerowego. EBK zwana jest metodą powierzchniową, dlatego że wiązka lasera nie dochodzi w głębokie warstwy rogówki. EBK można jednak zastosować tylko do korekcji nieznacznych wad wzroku.
LASEK – wykonywany jest u osób, u których z różnych przeciwwskazań nie jest zalecane zastosowanie metody FemtoLASIK. W metodzie LASEK płatek nabłonka rogówki zdejmowany jest alkoholem, a nie wiązką laserową.

Nasze dane adresowe:
Voigt Klinika Oka
ul. Bobrzyńskiego 14 - Blok C
30-348 Kraków

Mob.: +48 537 553 553
E-mail: [email protected]