Co warto wiedzieć o biopsji prostaty?

Prostata, czyli gruczoł sterczowy, jest elementem układu moczowo-płciowego mężczyzny, który przypomina rozmiarem oraz kształtem kasztan. Mieści się bezpośrednio pod pęcherzem moczowym i odpowiada przede wszystkim za wytwarzanie płynu, w którym transferowana jest sperma. Problemy z prostatą rozpoczynają się u wielu panów wraz z wiekiem, w związku z tym tak istotne jest jej regularne badanie. Pozwala to rozpoznać zapalenie czy też przerost tego gruczołu, jak również z wyprzedzeniem zauważyć niepokojące zmiany nowotworowe. Warto zaakcentować, iż rak prostaty jest jednym z najczęstszych nowotworów, na który chorują mężczyźni, zatem nie można bagatelizować groźby jego potencjalnego powstania.

Alarmujące symptomy – kiedy zgłosić się do urologa?

Mężczyźni, którzy ukończyli 45 rok życia powinni regularnie pojawiać się u urologa, szczególnie jeśli zauważyli niecodzienne objawy powiązane z oddawaniem moczu, takie jak pieczenie w trakcie mikcji, zwiększenie jej częstotliwości, kłopoty ze wzwodem i ejakulacją, trudności w rozpoczęciu bądź zatrzymaniu oddawania moczu, jak również krew w moczu czy jego pulsacyjny strumień. Jeśli po badaniu per rectum pojawią się przesłanki, żeby domniemywać możliwość rozwoju nowotworu, lekarz zleci badanie PSA polegające na badaniu krwi pod kątem poziomu antygenu sterczowego. Znaczny poziom PSA we krwi oznacza ogromne niebezpieczeństwo rozwoju raka. Aby natomiast mieć bezsporną pewność, konieczne jest wykonanie biopsji gruczołu krokowego.

Biopsja prostaty – przeciwwskazania i przebieg

Biopsja fuzyjna to sposób biopsji gruczołu krokowego, przeprowadzana w warunkach szpitalnych, która dzięki użyciu równolegle obrazu USG i wieloparametrycznego rezonansu magnetycznego, umożliwia pobranie wycinków tkanki daleko dokładniej aniżeli w procedurze, gdzie w trakcie zabiegu wykorzystuje się tylko obrazowanie TRUS (USG transrektalne). Biopsja fuzyjna prostaty to dość krótki zabieg, który z reguły trwa około 30 minut. Ponadto pacjent spędza również po zabiegu 1-2 kwadranse na oddziale, toteż cała procedura zamyka się w czasie jednej godziny. Biopsja fuzyjna wykonywana jest w znieczuleniu miejscowym, zatem pomimo że igłę biopsyjną wprowadza się przez krocze przezskórnie, jest ona właściwie bezbolesna. Uzyskane wycinki prostaty są następnie sprawdzane przez patomorfologa, który bada czy są w nich widoczne zmiany nowotworowe.

Naturalnie, jak przy każdym zabiegu istnieją pewne przeciwwskazania, które mogą zdecydować o możliwości przeprowadzenia biopsji prostaty. To między innymi korzystanie z rozrusznika serca, zaburzenia krzepliwości krwi czy alergia na niektóre leki. W związku z tym zanim zapadnie decyzja o zabiegu trzeba jak najprecyzyjniej odpowiedzieć urologowi na wszystkie pytania poruszone w wywiadzie medycznym.

Nasze dane adresowe:
SCM Sp. z o.o. Prywatny Szpital Specjalistyczny
ul. Grzegórzecka 67C/U6
„Wiślane Tarasy”
31-559 Kraków

Tel.: +48 12 353 66 01
Mob.: +48 780 61 41 02
E-mail: [email protected]