Chirurgia stomatologiczna – gdy standardowe leczenie nie pomaga

Niektóre schorzenia zębów i dziąseł nie mogą być wyleczone podczas standardowych zabiegów stomatologicznych. Gdy takie sposoby terapii okazują się nieefektywne, lekarz podejmuje decyzję o zainicjowaniu leczenia z zastosowaniem technik chirurgii stomatologicznej. Chociaż to określenie dla przeważającej liczby pacjentów brzmi przerażająco, to dzisiejsza medycyna posiada środki i technologie, które powodują, że nawet wyjątkowo skomplikowane zabiegi są dla pacjenta zupełnie bezbolesne, a powikłania zdarzają się sporadycznie.

Jakie zabiegi wykona chirurg dentystyczny?

Do zabiegów najczęściej wykonywanych przez chirurga dentystę należą ekstrakcje zębów oraz usunięcie ich fragmentów (przykładowo wierzchołków korzeni lub całych korzeni). Takie zabiegi wykonuje się, jeśli stan zębów jest zły – przede wszystkim na skutek zaawansowanej próchnicy bądź często powtarzających się stanów zapalnych. Dentysta chirurg zajmuje się ponadto podcinaniem wędzidełka, jak również zabiegami służącymi odbudowie poszczególnych części przyzębia – np. sterowaną regeneracją kości i tkanek miękkich. Do chirurga dentysty należy ponadto zgłosić się, aby przygotować jamę ustną do leczenia protetycznego.

Chirurg dentystyczny a efektywne znieczulenie

Zabiegi, którymi zajmuje się chirurgia stomatologiczna jeszcze parę lat temu wiązały się z odczuwaniem bólu. Obecnie jednakże dostępne są środki, skutecznie eliminujące nieprzyjemne doznania. Ponadto pacjenci, którzy chorobliwie boją się fotela dentystycznego, mogą otrzymać dodatkowe środki uspokajające, a nawet poprosić o przeprowadzenie zabiegu w stanie całkowitej narkozy.