Szukasz pomocy detektywa? Sprawdź, kto może nim zostać?

Usługi detektywów cieszą się popularnością. Postanawiamy o skorzystaniu z ich oferty nie tylko w przypadku problemów rodzinnych. Ich usługi okazują się bardzo przydatne też dla pracodawców – pozwalają np. sprawdzić czy pracownik korzystający ze zwolnienia lekarskiego rzeczywiście jest niezdolny do pracy lub czy informacje przedłożone przez niego w podaniu o pracę nie zostały zakłamane. Warto więc dowiedzieć się nieco na temat tego, jakie kwalifikacje powinien mieć detektyw i w rozstrzygnięciu jakich zagadnień może nam pomóc.

Prywatny detektyw – niezbędna jest licencja

Nie wszyscy mogą wykonywać pracę prywatnego detektywa. Żeby legalnie pracować w tym zawodzie, należy dysponować stosowną licencją, która przyznawana jest po zdaniu państwowego egzaminu. Pamiętajmy jednak, że osoby przystępujące do testu muszą także spełnić uprzednio określone wymagania. Najistotniejsze z nich to posiadanie obywatelstwa dowolnego z krajów wchodzących w skład Unii Europejskiej, co najmniej średniego wykształcenia i świadectwa o nieposzlakowanej opinii uzyskanego od komendanta powiatowego lub miejskiego Policji. Wymogiem jest też niekaralność, a odnośnie byłych funkcjonariuszy Policji – brak zwolnienia dyscyplinarnego. Co ważne, osoby starające się o licencję detektywa muszą mieć ukończone 21 lat.

Kiedy zwrócić się o pomoc detektywów?

Największa część zleceń, które realizują detektywi dotyczy różnego rodzaju spraw rodzinnych. Do agencji detektywistycznej możemy zgłosić się m.in. kiedy mamy podejrzenie, iż nasz towarzysz życia nie jest wierny lub nie jesteśmy pewni, czy drugi rodzic naszego dziecka należycie się nim opiekuje. Prywatny detektyw pomoże nam też określić rzeczywistą wysokość dochodów byłego partnera, co okaże się bardzo przydatne podczas spraw o ustalenie wysokości alimentów.