Sprawdzenie samochodu przed zakupem – to naprawdę ważne!

Zakup samochodu to niemały wydatek – tym samym dla wielu z nas wiąże się z podjęciem odpowiedzialnych decyzji. Wyjątkowo dużym ryzykiem jest nabycie auta z drugiej ręki – uczciwość ich sprzedawców niestety w wielu przypadkach pozostawia wiele do życzenia, a samochód reklamowany jako bezwypadkowy i w stu procentach sprawny, okazuje się mieć „bogatą” historię i wiele defektów. Na nieszczęście nie każdy z nas jest w stanie znaleźć potencjalne nieprawidłowości przed realizacją transakcji. Sprawdzanie pojazdu przed zakupem warto zatem zlecić specjalistom.

Sprawdzenie samochodu przed zakupem – stan techniczny

Sprawdzenie aut używanych jest konieczne, żeby mieć pewność, że pojazd rzeczywiście jest w takim stanie technicznym, jak twierdzi jego dotychczasowy właściciel. Dobrze będzie, jeśli auto obejrzy doświadczony, godny zaufania mechanik, nie mający żadnych związków ze sprzedawcą. W szczególności ważne okazuje się to w przypadku kupna wozu z komisu bądź od pośrednika. Czasem firmy, aby podnieść sprzedaż, mają skłonność do przemilczenia informacji o różnorodnych usterkach i uszkodzeniach, które przyczyniłyby się do obniżenia ceny. Sprawdzenie auta przed zakupem pozwala uniknąć takich błędów i – tym samym – niepotrzebnych wydatków.

Sprawdzenie auta przed zakupem – sprawdź VIN

Jednakowo znacząca – a czasem nawet istotniejsza – jest historia pojazdu. Idzie tu w szczególności o informacje o ewentualnych kolizjachz jego udziałem, przebiegu i rejestracji w kartotekach samochodów skradzionych. Sprawdzenie samochodu pod tym kątem umożliwia Vehicle Identification Number (VIN) i specjalistyczne wyszukiwarki. Przeszukiwanie ich jest odpłatne, ale firmy oferujące inspekcję pojazdów gwarantują też dostęp do tej usługi – dzięki niej nie kupimy samochodu pochodzącego z kradzieży i ustrzeżemy się wielu innych problemów.