Skuteczne osuszanie fundamentów jest możliwe

Nawet gdy budynek stoi jest na terenie, gdzie wody gruntowe występują stosunkowo nisko, istnieje zagrożenie, iż z czasem mury będzie penetrować woda. Może się to zdarzyć także niespodziewanie w wyniku zalania przez uszkodzoną instalację hydrauliczną lub z powodu podtopienia, a nieraz pojawienie się wilgoci przebiega stopniowo na skutek osłabionej lub źle wykonanej hydroizolacji ścian.

Osuszanie murów – najpierw ustalenie przyczyn

Zawilgocenie ścian nie świadczy od razu, że budowla nie nadaje się do zamieszkania. Przede wszystkim trzeba zacząć od wykrycia przyczyn powstawania wilgotnych plam. We wnętrzach takich jak kuchnie, niewietrzone piwnice i łazienki pojawiająca się na ścianach pleśń jest częściej wynikiem przecieków z uszkodzonego tarasu bądź dachu lub skraplania się pary wodnej. Takie sytuacje wymagają zastosowania jednego lub kilku rozwiązań: przywrócenia odpowiedniej wentylacji we wnętrzach, ogrzania ścian, ocieplenia murów, osuszania kondensacyjnego, skorzystania z poziomych blokad przeciwwilgociowych bądź powłok paroszczelnych. Niestety na terenach, na których wody gruntowe sięgają wysoko i penetrują fundamenty i mury obiektu lub gdy doszło do zalania w następstwie powodzi (ewentualnie intensywnych opadów atmosferycznych), osuszenie ścian jest już zadaniem dla zawodowców z obszaru hydroizolacji.

Metody osuszania murów

Zawodowcy, którzy mają duże doświadczenie w osuszaniu murów zarówno budynków mieszkalnych, jak i przemysłowych, rozpoczynają swoje działania od oceny źródła zawilgocenia i kondycji podmokłych murów. Stanowi to podstawę do określenia słusznych metod i produktów służących do osuszenia. Zawilgocenie budynków ceglanych, których tynki puchną i odpadają, a na murach pojawiają się plamy, zapewne spowodowane jest kapilarnym przenikaniem wody przez mury. Po niezabezpieczonych ścianach z cegły woda pnie się wysoko – niekiedy wręcz na kilka metrów. Zdarza się to nierzadko, szczególnie w starych budynkach, jednak można to naprawić odtwarzając izolację poziomą ścian, która powstrzyma wznoszenie się wilgoci wzwyż. Kolejną fazą, rzecz jasna po dokładnym przygotowaniu murów, jest pozbycie się grzybów i pleśni oraz nałożenie izolacji pionowej.

Skuteczne osuszenie fundamentów wymaga niekiedy przywróceniu hydroizolacji z zewnątrz. Zadaniem kompetentnej ekipy jest wówczas odsłonięcie zewnętrznej powierzchni ścian fundamentowych, usunięcie zdegradowanej mat bentonitowych, izolacji bitumicznej czy papy termozgrzewalnej, a w następnej kolejności wykonanie izolacji pionowej elastycznej albo mineralnej. W szeregu przypadków potrzebne będzie też odnowienie łączenia izolacji murów z izolacją pozostałych części budowli, jak stropy żelbetowe, dylatacje i płyty posadzkowe, żelbetonowe.