Rzeźba z brązu w przestrzeni publicznej i nie tylko

Jedną z pierwotnych metod artystycznego wyrazu stanowi rzeźba. Pierwsze arcydzieła obecne były już w czasach prehistorycznych i nieustannie są obecne w rozmaitych sferach naszej egzystencji. Widzimy je przeważnie tam, gdzie dążymy do kontaktu ze sztuką – w kościołach, w muzeach oraz na wystawach, ale też w przestrzeni publicznej: na rynkach i ulicach, w gmachach urzędów, a nawet w centrach handlowych. Rozpowszechnienie rzeźb w codziennym życiu jest na tyle znaczne, iż nie całkiem jesteśmy świadomi tego, że dzieła tworzone rękoma rzeźbiarzy napotykamy praktycznie na każdym kroku. W naszym wpisie podamy kilka przykładów świadczących o powyższym.

Rzeźby z metalu w miejscach ogólnodostępnych

Prace rzeźbiarzy, także gdy prezentują sobą wysokie wartości artystyczne oraz estetyczne, często są przez nas traktowane jako tło – na terenach publicznych (chociaż nie tylko) są bowiem spotykane wręcz na każdym kroku. Liczne pomniki, jak również rzeźby stawiane na ulicach, w przydomowych ogrodach czy na zieleńcach, widoczne są wszak w większości krajowych miejscowości. Ponad to częstokroć można je zobaczyć także w wielu budynkach. Pełnią funkcję dekoracyjną m.in. w urzędach, uczelniach wyższych czy pozostałych gmachach użyteczności publicznej

Rzeźby z brązu. Kiedy się je zamawia?

Podane powyżej przykłady dotyczą głównie ogromnych, nieruchomych dzieł. Jednakże stanowi to mniejszą część wszelkich rzeźb obecnych w naszym codziennym życiu. Natomiast istotna większość z nich to małe prace, przeznaczone wyłącznie do prywatnego użytku – na przykład nagrody na zwycięzców konkursów, popiersia wykonywane na zlecenie czy statuetki okolicznościowe. Organizatorzy rozmaitego rodzaju imprez albo turniejów sportowych mają stosunkowo proste zadanie, gdyż zakup rzeźby na zamówienie (figur z brązu czy innych metali) nie generuje wysokich kosztów, a ich przygotowanie wystarczy po prostu powierzyć zawodowemu artyście.