Kiedy wykonuje się badania wysokościowe

Więcej o badaniach wysokościowych Bielsko

Praca na wysokościach wymaga nie tylko posiadania określonych umiejętności, ale również szczególnych predyspozycji zdrowotnych. Żeby zminimalizować ryzyko wystąpienia groźnych sytuacji, wprowadzono konieczność wykonywania specjalistycznych testów sprawdzających czy kandydat nie cierpi na schorzenia stanowiące przeciwwskazanie do pracy na wysokościach. Jak wyglądają takie badania? Przez ile czasu zachowują ważność?

Badania wysokościowe – do pracy wykonywanej przynajmniej 1 metr nad ziemią

O pracy na wysokości mówi Rozporządzenie Ministra Pracy i Polityki Społecznej. Według tego aktu prawnego uważa się za nią prace przeprowadzane na powierzchni znajdującej się co najmniej 1 metr nad poziomem podłogi. Do pracowników wysokościowych należą osoby wykonujące prace m.in. na stropach, masztach, podestach itd. Specjalne testy sprawdzają czy kandydat nie ma problemów ze wzrokiem lub innych przeciwwskazań mogących narazić pracownika na ryzyko. Jak przebiegają badania wysokościowe? Składają się one z kilku części – badania układu nerwowego, wzroku oraz otolaryngologicznego. Celem lekarza jest wykluczenie występowania u pacjenta krótkowzroczności, padaczki lub problemów z błędnikiem. Dodatkowo należy również poddać się ogólnemu badaniu u lekarza medycyny pracy.

Badania wysokościowe – jakie przeciwwskazania wykluczają kandydatów?

Badania do pracy na wysokości należy wykonywać co dwa-trzy lata. Osoby, które skończyły 50 lat muszą przechodzić je częściej – co roku. Najczęściej pojawiającym się przeciwwskazaniem do pracy na wysokościach jest konieczność noszenia okularów, zez, a także schorzenia neurologiczne i cukrzyca. Co ciekawe przeciwwskazaniem nie jest noszenie szkieł kontaktowych, chyba że praca wykonywana jest w szczególnym zapyleniu. To jednak nie wszystkie wymogi – przedstawiciele niektórych profesji, oprócz wspomnianych wyżej badań, muszą przejść także testy psychologiczne. Poddawani są im przede wszystkim operatorzy ciężkich maszyn drogowych, suwnic czy osoby obsługujące linie wysokiego napięcia.

Nasze dane adresowe:
Pracownia Psychologiczna PSYCHE
ul. Filomatów 10
43-316 Bielsko-Biała

Mob.: 608 315 680
E-mail: [email protected]