Czego dowiemy się na szkoleniu z ochrony danych osobowych?

Pierwszym oficjalnym aktem w Polsce, który dotyczył kwestii danych osobowych była Ustawa o Ochronie Danych Osobowych, jaka zaczęła obowiązywać w 1997. Także obecnie określa ona ten termin i mówi, jak należy z nich korzystać. Według aktu dane osobowe to każde dane, które pozwalają na ustalenie tożsamości konkretnego obywatela bez skomplikowanych wysiłków. Do danych osobowych zakwalifikować możemy więc numer PESEL, miejsce zamieszkania oraz imię i nazwisko, ale też tak zwane dane wrażliwe – między innymi informacje o religii, ewentualnych wyrokach oraz chorobach. O ich bezpieczeństwo warto zadbać zwłaszcza dlatego, iż dzięki internetowi ich zdobycie oraz wykorzystanie jest banalnie łatwe.

Dla kogo jest szkolenie z ochrony danych osobowych?

Dane osobowe posiadają wszelkiego rodzaju przedsiębiorstwa. Jedne dysponują wyłącznie danymi swoich pracowników, inne natomiast uzyskują dostęp także do danych klientów. We wszystkich sytuacjach pracownicy, którzy się z nimi stykają powinni ukończyć specjalne szkolenie z ochrony danych osobowych, dzięki któremu dowiedzą się, jak zapewnić im bezpieczeństwo. Jest to naprawdę istotne, gdyż po zauważeniu błędów Generalny Inspektor Ochrony Danych Osobowych ma prawo zasądzić dotkliwe kary – po pierwsze pieniężne, ale w skrajnych przypadkach również więzienia.

Szkolenie z ochrony danych osobowych – na czym polega

Kurs z ochrony danych osobowych jest adresowane do wszystkich specjalistów zarządzających takimi informacjami – są to na przykład pracownicy HR, do spraw rekrutacji lub składnic akt. W jego koszty wliczone są również materiały pomocnicze, za pomocą których uczestnicy szybciej przysposobią wiadomości. Po ukończeniu szkolenia, podczas którego nauczą się, jak zapewnić bezpieczeństwo informacji, kursanci otrzymują odpowiednie świadectwa. Kursy z ochrony danych osobowych nie pochłaniają dużo czasu i zazwyczaj zamykane są tego samego dnia.