Kurs funta szterlinga – gdzie szukać aktualnych informacji?

Kliknij tu, jeśli potrzebujesz więcej informacji o kurs funta w kantorach.

Funt brytyjski, którego prawidłową nazwą jest funt szterling, to jedna z najsilniejszych istniejących walut. Mimo przynależności najpierw do struktur Europejskiej Wspólnoty Gospodarczej a potem Unii Europejskiej, Wielka Brytania nie weszła do strefy euro i zachowała swoją historyczną walutę.

Kondycja funta szterlinga po Brexicie

Na skutek Brexitu, który okazał się procesem trwającym ponad 4 lata, cena funta względem euro i dolara dostrzegalnie spadła. Było to powiązane między innymi z oznajmieniem przez znane podmioty, w tym te związane z sferą finansów, opuszczenia rynku brytyjskiego, co zagrażało spadkiem ilości miejsc pracy, a co za tym idzie także spadkiem wpływów do PKB. Odrabianie wyraźnego spadku wartości funta brytyjskiego z połowy 2016 r. odbywa się powoli i przy całkiem zauważalnych wahaniach wartości waluty. Dodatkową przeszkodą w tym procesie stała się bessa z 2020 r. spowodowana kilkumiesięcznym zamknięciem angielskiej gospodarki w czasie pandemii wirusa SARS-CoV-2. Należy aczkolwiek uwydatnić, że funt szterling to nadzwyczaj silna waluta, będąca w obiegu na Starym Kontynencie już od XII w., która w samym tylko ubiegłym wieku przetrwała znaczne spadki wywołane zarzuceniem powiązania funta ze złotem, dewaluację z 1949 r. oraz legendarny już atak spekulacyjny określany mianem “Czarnej środy” z 1992 r.

Statystyk kursu funta szukaj na stronie kantoru online

Funt jest dla Polaków znaczącą walutą, w której w dalszym ciągu często inwestują swoje pieniądze. Jest tak w głównej mierze z tej przyczyny, że pomimo opuszczenia przez UK UE, dziesiątki tysięcy pracujących tam rodaków nie wróciła do kraju i przez cały czas wspomaga finansowo swoich bliskich w Polsce. Aktualnym kursem funta brytyjskiego interesuje się tym samym spora grupa osób. Szukają one w szczególności rzetelnych komunikatów nie tylko o cenie tej waluty, ale nierzadko również wykresów historycznych wybiegających nawet do kilku lat wstecz. Takie statystyki można znaleźć między innymi na stronach kantorów internetowych, które odświeżają kurs co parę sekund. Dostęp do najświeższych danych pomaga również sprawnym inwestorom zlecać kupno waluty po opłacalnym kursie.