Leasing niewątpliwie jest jednym z najbardziej lubianych przez przedsiębiorców narzędzi finansowych. Nie powinno to jednak zaskakiwać, bo jego liczne zalety powodują, że leasing bywa doskonałym sposobem umożliwiającym ograniczenie kosztów wiążących się z prowadzeniem firmy. Głównie ze względu na to, że w Polsce ratę leasingu traktuje się jako koszt uzyskania przychodu. Na fakt, że leasing jest tak korzystny wpływa także to, że umożliwia on uzyskanie potrzebnych do prowadzenia firmy dóbr bez potrzeby ich kupowania. Na czym dokładnie jednak opiera się leasing? O czym nie należy zapominać decydując się na taką metodę finansowania?
Na jakich zasadach opiera się leasing?
Określenie leasing pochodzi z języka angielskiego, gdzie znaczy dzierżawę. W państwach anglosaskich prawo nie odróżnia leasingu od wynajmu, ale w naszym kraju są to określenia odmienne. Leasing to udostępnienie przez leasingodawcę określonego aktywu leasingobiorcy, za co ten ostatni zobowiązuje się opłacać raty leasingowe. Przedmiotem leasingu zwykle bywają pojazdy, które budują flotę przedsiębiorstwa, maszyny niezbędne do prowadzenia przedsiębiorstwa lub wyposażenie sklepu. Po zakończeniu leasingu udostępnione przedmioty zostają zwrócone do leasingodawcy, który najczęściej zbywa je w niskiej cenie.
Specjalista podpowie jak znaleźć najlepszy leasing
W ostatnim czasie w Polsce pojawiło się sporo ofert leasingu. Ich różnorodność powoduje, iż ciężko wybrać w tej grupie tę najlepszą – niezbędne do tego są właściwe umiejętności. A że nie każdy przedsiębiorca takie posiada, wybierając leasing, najlepiej zrobimy korzystając z doradztwa fachowca. Przed znalezieniem leasingu warto zatem udać się do doradcy kredytowego, który powie, jak wyszukać ofertę odpowiednią dla naszych potrzeb i zagwarantuje, iż leasing naprawdę okaże się najbardziej opłacalnym wyjściem.