Co warto o wiedzieć o systemie bankowym SWIFT?

System SWIFT. Zdobądź więcej informacji.

Mimo, iż praktycznie codziennie korzystamy z usług bankowych, masa Polaków pierwszy raz usłyszało o systemie SWIFT w 2022 roku w kontekście rozważania nałożenia sankcji w stosunku do Rosji w związku z jej atakiem na Ukrainę. Jednak system SWIFT używany jest już od lat siedemdziesiątych XX wieku i stanowi jeden z fundamentów wydajnego działania międzynarodowej bankowości.

Co jest najważniejszym atutem systemu rozliczeń SWIFT?

SWIFT to akronim od Society for Worldwide Interbank Financial Telecommunication, czyli w polskim tłumaczeniu – Stowarzyszenia na rzecz Światowej Międzybankowej Telekomunikacji Finansowej. Na co dzień jednakże tym skrótem nazywa się po prostu międzynarodowy system rozliczeń międzybankowych, bez którego wykonanie przelewów międzynarodowych byłoby niewątpliwie o wiele bardziej skomplikowane niż obecnie. SWIFT to bardzo popularny, ale nie jedyny wykorzystywany w dzisiejszych czasach system tego rodzaju. Oprócz niego m.in. w Naszym kraju funkcjonują też z systemów: SEPA, Express Elixir i SORBNET.Na świecie działają też przeróżne systemy lokalne, obsługujące tylko rozliczenia bankowe na obszarze jednego państwa.

Czym zatem wyróżnia się system SWIFT? Obejmuje on praktycznie wszystkie kraje na świecie, a przy tym korzystają z niego nie tylko instytucje bankowe, których liczba aktualnie przekroczyła już 11 tysięcy, ale również domy maklerskie, giełdy oraz wiele pozostałych podmiotów finansowych. Każdy członek systemu bankowego SWIFT musi mieć swój unikalny kod (Bank Identifier Code), składający się z 8 znaków (liter oraz cyfr). Dopuszczalne jest też nadawanie kodu SWIFT oddziałowi banku, w takim przypadku taki kod ma 11 znaków.

System bankowy SWIFT – poznaj kody BIC największych polskich banków

Nawet jeżeli tylko okazjonalnie realizujesz transakcje międzynarodowe, dobrze jest znać kod BIC/SWIFT własnego banku, lub przynajmniej wiedzieć gdzie błyskawicznie znaleźć takie dane. Niżej wymieniamy kody BIC/SWIFT kilku znanych banków, obecnych w Naszym kraju.

– Raiffeisen Bank Polska: RCBWPLPW
– Getin Bank: GBGCPLPK
– BIC ALIOR BANK: ALBPPLPW
– Bank BPH: BPHKPLPK
– Credit Agricole: AGRIPLPR
– ING Bank Śląski: INGBPLPW
– CitiBank: CITIPLPX
– Santander Bank Polska: (wcześniej BZ WBK): WBKPPLPP
– Pekao SA (z żubrem): PKOPPLPW
– PKO BP (w tym dla rachunków PKO Inteligo): BPKOPLPW
– mBank (BRE): BREXPLPWMBK
– BNP Paribas Bank Polska SA: PPABPLPK
– BANK POLSKIEJ SPÓŁDZIELCZOŚCI: POLUPLPR
– Bank Millenium: BIGBPLPW

Flobo

Mob.: +48 730 74 55 30
E-mail: [email protected]