Jak dobrać kask motocyklowy? Sprawdź najważniejsze zasady

Tylko dobrze dopasowany kask motocyklowy jest w stanie zapewnić odpowiednio wysoki poziom bezpieczeństwa. W jaki sposób poznać, że przymierzany model jest odpowiedni? Jak dokonać dobrego wyboru w czasach, gdy zdecydowaną większość zakupów robimy przez internet? Odpowiedzi na te i inne pytania znajdziesz w tym artykule.

Czy warto kupić kask motocyklowy przez internet?

Zakup kasku motocyklowego przez internet to oszczędność czasu pod warunkiem, że sklep internetowy oferuje sprawną wysyłkę, dobrą obsługę klienta i jasne zasady wymian i zwrotów zakupów – należy wziąć pod uwagę fakt, że w przypadku tego rodzaju zakupów może zajść konieczność nawet kilkukrotnego zwracania niedopasowanych kasków. Przykładowo, w sklepie internetowym Legato Motocykle towar wysyłany jest zwykle w ciągu 24 godzin od daty zakupu, a klient ma prawo zwrócić produkty bez podawania przyczyny w ciągu 30 dni. Dostawa zakupionych towarów jest darmowa w przypadku zamówień za minimum 700 zł w przypadku wysyłki za pobraniem i za 400 zł – w przypadku wysyłki po przedpłacie. Dobrym rozwiązaniem jest jednorazowy zakup kilku modeli, aby wybrać odpowiedni kask i zwrócić te, które nie były odpowiednio dopasowane. W ten sposób oszczędzisz czas (sprawdzasz kilka modeli jednocześnie zamiast zamawiać każdy z nich pojedynczo) i pieniądze (zamawiając kilka kasków łatwiej osiągnąć kwotę zamówienia, przy której wysyłka jest bezpłatna).

Zanim rozpoczniesz poszukiwania wymarzonego kasku, zmierz swój obwód głowy! To podstawowy i najskuteczniejszy sposób na dobranie jego właściwego rozmiaru. W ten sposób z dużym prawdopodobieństwem wybierzesz właściwy model już przy pierwszym zamówieniu.

Jak zmierzyć obwód głowy?

Obwód głowy należy mierzyć za pomocą metra krawieckiego nad uszami (tu głowa jest najszersza) i około 2–3 cm nad brwiami. Warto skorzystać z pomocy drugiej osoby, aby mieć pewność, że pomiar został wykonany prawidłowo. Gdy mamy już wynik, należy porównać go z tabelą rozmiarów, którą udostępnia każdy producent kasków. Odczytasz z niej jaki rozmiar kasku będzie odpowiedni dla Twojej głowy.

Gdy mamy już wynik, należy porównać go z tabelą rozmiarów, którą udostępnia każdy producent kasków. Odczytasz z niej jaki rozmiar kasku będzie odpowiedni dla Twojej głowy.

Czasami zdarza się tak, że mimo wyboru modelu odpowiadającego obwodowi głowy, kask nie pasuje powodując ucisk, gniecenie lub dając zbyt duży luz. Każdy człowiek ma nieco inną głowę, podobnie jak kaski mają różne kształty. W tym przypadku nie ma reguły – trzeba przymierzyć kilka modeli i wybrać ten, w którym będziesz czuł się najbardziej komfortowo.

Jak dobrać kask motocyklowy?

Osoby wybierające swój pierwszy kask na motocykl, często nie potrafią określić właściwego dopasowania kasku. Jak rozpoznać, że rozmiar M jest lepszy niż L lub odwrotnie? Zacznijmy od początku.

Prawidłowo dobrany kask powinien stawiać lekki opór podczas ubierania na głowę. Gdy już go ubierzesz, to powinieneś poczuć, że kask przylega do głowy na całej jej powierzchni, uciska policzki, ale nie dotyka nosa i brody. Nie powinien uciskać skroni lub czubka głowy. Na koniec sprawdź, jak kask zachowuje się podczas nagłych ruchów głowy we wszystkich kierunkach – powinien płynnie poruszać się razem z głową. Trzymając głowę sztywno nie powinieneś mieć możliwości obrócić kasku w lewo lub w prawo. Należy jednak pamiętać, że kask zawsze będzie się trochę ruszał. Dzieje się tak, ponieważ nasza skóra jest ruchoma, a gąbki ugniatają się, gdy użyjemy siły. Chodzi o to, żeby efekt stabilności kasku na głowie był możliwie jak największy.

Jeśli na co dzień nosisz okulary, to nie zapomnij o nich również przymierzając kask. Warto poszukać modeli wyposażonych w wyprofilowane wcięcia na okulary we wkładkach policzkowych. Z takich rozwiązań słyną m.in. kaski motocyklowe firmy Shoei. Więcej przeczytasz w naszym artykule “Kask motocyklowy a okulary”.

Wygodny kask motocyklowy

Przy wyborze odpowiedniego kasku motocyklowego należy wziąć pod uwagę również jego konstrukcję. Na rynku dostępne są kaski integralne, kaski szczękowe, kaski otwarte, kaski modułowe i kaski off–road. Wybór wielu z nich jest zdeterminowany rodzajem posiadanego motocykla, ale w niektórych przypadkach mamy wybór i możemy wybrać konstrukcję, w której będziemy czuć się najbardziej wygodnie.

Na komfort kasku motocyklowego wpływają również:

  • wyściółka i podkładki, które można wyprać,
  • lekka skorupa wykonana z wielowłóknowego kompozytu,
  • wydajna wentylacja,
  • zintegrowana blenda przeciwsłoneczna,
  • wolna przestrzeń służąca do umieszczenia interkomu.

Jeśli kupujesz swój pierwszy kask motocyklowy i nie masz doświadczenia w wyborze odpowiednio dopasowanego modelu to zalecamy odwiedziny w jednym z salonów Legato Motocykle zlokalizowanych w Warszawie i Krakowie. Dzięki pomocy doświadczonych sprzedawców unikniesz pomyłki spowodowanej złym wyborem, a także zaoszczędzisz cenny czas.

Źródło tekstu: https://www.legato-motocykle.pl/Jak-dobrac-kask-motocyklowy-Sprawdz-najwazniejsze-zasady-news-pol-1617958872.html