Wyprawy górskie – czego wymaga się od uczestników?

Jeszcze nigdy nie widziałeś tak dobrej oferty wypraw!

Wiele osób spędza swój czas przemierzając górskie szlaki. Zwykle rozpoczynają od szlaków wytyczonych w polskich Tatrach, z czasem jednak chcą czegoś więcej. Szukają nowych wyzwań – ich pragnieniem są wyprawy w coraz wyższe góry. Otwarte granice sprawiają, że nawet wyprawy na szczyty położone w dalekich od naszego kraju rejonach stają się obecnie osiągalne.

Wyprawy górskie – jak się przygotować?

Obecnie przed amatorami górskich wypraw otworem stoją tak Alpy (z ich najwyższym wzniesieniem Mount Blanc) czy nasze krajowe oraz słowackie Tatry, ale również najwyższe szczyty Afryki, Azji czy Meksyku. Bez wątpienia ogromnym ułatwieniem we wdrapywaniu się na pięcio- czy siedmiotysięczniki jest obecność na krajowym rynku agencji trekkingowych, które organizują wyprawy na Elbrus czy Kazbek. Oczywiście pomoc agencji wiele ułatwia, ale jej instruktorzy nie wdrapią się na szczyty za nas. Wymagana jest wysoka kondycja, która pozwoli nam znieść trwającą wiele godzin wędrówkę z niezwykle masywnym, ważącym nawet kilkanaście kilogramów plecakiem z właściwym sprzętem oraz dostosowanym do warunków górskich ubiorem.

Wyprawy w góry – jakie wymogi stawia się biorącym udział w wyprawie?

Od każdego, kto decyduje się wziąć udział we wspinaczce wysokogórskiej – na Pik Lenina, Elbrus, bazę pod Annapurnąlub Mount Everest – wymaga się pewnej praktyki w podobnych do tego typu wyprawach, ponieważ im wyżej chcemy się wspiąć, tym większe zagrożenie wystąpienia choroby wysokościowej. Zdolność posługiwania się czekanem czy poruszania się w grupie, której członkowie wzajemnie się zabezpieczają liną – to wymogi, które trzeba koniecznie spełnić. Nie wolno zapomnieć też, że trekking wysokogórski to wędrówka o charakterze zespołowym. Liczy się zatem doświadczenie pracy w zespole. W czasie wyprawy górskiej niezbędne jest bezwzględne podporządkowanie się poleceniom, które wydawane są przez lidera grupy.

Nasze dane adresowe:
Exploruj.pl
ul. Sobiczkowa 53A
34-511 Kościelisko

Tel.: +48 12 444 18 46
Mob.: +48 690 168 051
E-mail: [email protected]