Odprowadzanie wody opadowej z dachu – systemy rynnowe

Dowiedz się więcej o rynnie PCV na www.regamet.pl/akcesoria-dachowe/

Systemy dachowe tworzy szereg modułów. Wśród tych, które mają największe znaczenie z punktu widzenia ich solidności i wygody użytkowania jest z całą pewnością orynnowanie dachu. To właśnie ono umożliwia efektywne odprowadzenie deszczówki i tym samym uniknięcie wielu problemów związanych z jej zaleganiem. Nie powinniśmy więc lekceważyć wyboru najlepszych modułów wchodzących w jego skład. Niemniej jednak jest to zagadnienie niełatwe i wymagające fachowej wiedzy oraz kwalifikacji – podobnie jak montaż rynien. Co zatem winniśmy o nich wiedzieć? Jakie dokładnie funkcje pełnią te systemy? Z jakich części się one składają? Na co zwrócić uwagę przy ich wyborze?

Orynnowanie dachu – jakie części je tworzą?

Systemy tworzące orynnowanie dachu składają się z 3 części, które z kolei zbudowane są z szeregu mniejszych modułów. Oprócz orynnowania dachu, składającego się z przekroju rynien otwartych (nazywanych korytkami), do których spływa deszczówka schodząca z dachu, składają się na nie także rynny pionowe oraz elementy znajdujące się na poziomie gruntu albo pod nim, których zadaniem jest odprowadzenie wody do kanalizacji. Samo orynnowanie dachu tworzą proste rynny łączone za pomocą łączników, a na granicy dachu – narożników. Są one instalowane do pokrycia dachowego za pomocą haków, a kończone deklami. Łączenie orynnowania dachu z rynną pionową to sztucer wraz z sitkiem, które odpowiada za zatrzymanie rozmaitych zanieczyszczeń mogących przedostać się do rynny pionowej, a następnie do odpływu.

Rynny metalowe, plastikowe albo PCV – co wybrać?

W asortymencie sklepów budowlanych znajdziemy orynnowanie dachu wykonane z różnych materiałów – m. in z metalu czy też tworzyw sztucznych. Które z nich będą najtrafniejszym wyborem? To zależy od specyfiki budynku i tego, jak bardzo jest on wystawiony na działanie opadów. Decyzję o doborze konkretnego orynnowania powinno się zatem skonsultować z fachowcem.

Nasze dane adresowe:
REGAMET Tryba SP.J.
39-322 Rzemień 262 A

Tel.: +48 17 584 08 08