Książki thrillery i kryminały – zanurz się w ich niepokojącym klimacie

Nie szukaj już więcej! W tym miejscu znajdziesz literaturę kryminalną.

Spora grupa entuzjastów książek to entuzjaści strasznych opowieści. Jedni gustują w powieściach na granicy horroru, pozostali chcą zagłębiać się w głębokie zakątki pogmatwanych umysłów seryjnych morderców i bestialskich zbirów. W natłoku platform streamingowych i podcastów, na których dostępnych są setki produkcji prezentujących odbiorcom prawdziwe oraz zmyślone historie, nieprzerwanie jedną z najprzyjemniejszych form styczności z nimi są książki kryminalne i thrillery.

Książki kryminalne oraz thrillery – z jakiej przyczyny odczuwać niepokój?

Pasjonat kryminałów i horrorów natychmiast powie, że idzie o przyjemny przypływ adrenaliny. Czytając czy oglądając horrory chcemy przez jakiś czas dać się ponieść głębokiemu uczuciu przerażenia, którego z rzadka doświadcza się na co dzień. Dziś nie ma dla człowieka w naturze większych zagrożeń, a gdy już coś nas stresuje to przeważnie zdrowie, utrata zatrudnienia albo niestabilność finansowa. O ile nie uprawiamy ekstremalnych sportów, nie znajdujemy się w okolicznościach, w których nasz organizm wyzwala w ogromnych ilościach adrenalinę, określaną jako hormon przetrwania i stresu. A właśnie uczucie lęku uczy nas radzić sobie z rzeczywistością. Nie bez powodu baśnie braci Grimm i Andersena mają zwykle tak straszny i makabryczny charakter – w ten sposób opowiadania te ujawniały dzieciom zagrożenia otaczającego ich świata, pokazując im przy tym, że dobro nie zawsze wygrywa.

Serialowe adaptacje książek kryminalnych i thrillerów nie są tak dobre jak pierwowzór

XXI w. to wiek natychmiastowej rozrywki. Odbiorcy, gdy znajdą na nią wolną chwilę, poszukują filmu na wieczór czy też mini serialu, którego oglądanie potrwa maksymalnie kilka godzin. Sympatycy kryminałów i horrorów są wręcz rozpieszczani wyborem produkcji tego typu, które dostępne są na płatnych oraz darmowych platformach streamingowych. Co warte uwydatnienia, nierzadko te filmy i seriale to adaptacje popularnych książek, ale ustępują swoim pierwowzorom i ich obejrzenie nie daje podobnej frajdy jak przeczytanie oryginału. Książkę, szczególnie powieść horror czy kryminalną, konsumuje się odmiennie niż film fabularny – dłużej, czyli z większą uwagą. W słowie pisanym każda dygresja, dialog bądź bohater (a także postać z trzeciego planu) kształtuje klimat snutej historii. Strach wyzwalany jest u odbiorcy przeważnie powoli, lecz daje to więcej czasu na skrupulatną analizę przedstawionych relacji bohaterów oraz wydarzeń. Jeżeli wobec tego uwielbiasz czytać i masz na to chwilę, pozwól się ponieść horrorom, thrillerom oraz książkom kryminalnym.

Nasze dane adresowe:
Księgarnia internetowa Motyle książkowe
Zwrotnicza 6
01-219 Warszawa