Zobacz, gdzie zamówić holder na monety.
Pasjonaci monet mają do wyboru mnóstwo różnych środków do przechowywania swoich wartościowych okazów. Jednym z najpopularniejszych są holdery na monety – to niedrogie, uniwersalne tekturowe osłonki, których plusy opiszemy w tym artykule.
Uniwersalne rozmiary holderów to ich plus
Papierowe holdery znane są kolekcjonerom od dziesięcioleci i mimo szerokiej dostępności plastikowych kapsli na monety, nadal nie odeszły do lamusa. Dlaczego? Holdery na monety kosztują niewiele. Opakowanie 10 sztuk holderów cenionej marki Leuchtturm można kupić już za ok. 3 zł, tymczasem ta sama ilość kapsli to obecnie trzy, cztery razy wyższy wydatek. Rozmiary są innym ich atutem – wszystkie holdery z zewnątrz mają jednolity format (5 cm x 5 cm), różnią się natomiast średnicą okienka, przez które podziwia się monetę. Jednakowe ogólne wymiary holderów pozwalają na układanie w jednym miejscu monet różnej wielkości bez stresu, iż będą one się w nim niekontrolowanie przemieszczać. Tekturowe koperty na monety po złożeniu są również tak wąskie, iż bez przeszkód mieszczą się w przegródkach klasera. Poza tym numizmatycy cenią sobie to, iż można napisać bezpośrednio na holderze ważne informacje o monecie – w końcu to zwyczajny papier! W ofercie sklepów numizmatycznych dostępne są zarówno uniwersalne białe holdery, jak i rzadziej spotykane holdery w wytwornym czarnym kolorze.
Holdery samoprzylepne i te zamykane na zszywki bądź taśmę – które są lepsze?
Przechowywanie monet w holderach zabezpiecza je przed oddziaływaniem przeróżnych niekorzystnych czynników zewnętrznych, zwłaszcza przed kontaktem z powietrzem, jak również przed możliwym porysowaniem. Warto widzieć, że holdery samoprzylepne są szczelniejsze, bowiem zupełnie odcinają kontakt z powietrzem, zatem efektywniej zabezpieczają wartościowe okazy przed czernieniem niż holdery, które zamyka się za pomocą taśmy klejącej czy zszywek. Najwyższej jakości holdery wykonane są z nietoksycznych surowców nie wchodzących w reakcję ze stopami użytymi do wybicia numizmatów. Oferta holderów jest współcześnie tak ogromna, iż można znaleźć holder pasujący w zasadzie do dowolnego numizmatu o średnicy od 17 do 40 mm. Kolekcjonerzy, by uprościć sobie wsunięcie holdera z monetą do pudełka bądź klasera zazwyczaj przycinają kilka milimetrów tekturki z dolnych narożników.
Nasze dane adresowe:
ADACTUS Sp. z o. o.
Plac Bankowy 2
00-095 Warszawa
Mob.: +48 880 555 111
E-mail:
[email protected]