Ekologiczna żywność – niska zawartość metali ciężkich i azotanów

Zamów zdrową żywność na artmankiszonki.pl/pl/c/Zywnosc-ekologiczna/15.

Od prężnego rozkwitu branży spożywczej, który trwa od początku XX wieku, produkty spożywane przez nas codziennie zaczęto coraz częściej nasycać różnymi związkami wydłużającymi ich świeżość. Jednak razem z coraz szerszym zainteresowaniem nabywców odnośnie tego, co konsumują i jakie może to wywoływać następstwa dla ich samopoczucia, w ostatnim czasie coraz chętniej poszukują oni artykułów wykonanych z eko żywności.

Żywność ekologiczna – z upraw nie korzystających z syntetycznych nawozów i pestycydów

Żeby jakiś wyrób trafiający na półki sklepowe w Polsce mógł nazywać się „eko”, musi spełnić wiele przesłanek. Żywność ekologiczna oraz artykuły z niej wytwarzane muszą posiadać odpowiednie certyfikaty przyznawane przez desygnowane do tego laboratoria. Fundamentalnym jednak przymiotem spożywczych artykułów eko jest to, iż użyte do ich przygotowania warzywa oraz owoce kultywowano według głównych reguł rolnictwa ekologicznego. To oznacza, iż rolnicy nie korzystali z syntetycznych pestycydów ani nawozów, które mogłyby mieć niekorzystny wpływ nie tylko na samopoczucie ludzi, ale które również szkodzą otoczeniu. Niektóre bowiem nawozy zanieczyszczają wody gruntowe czy powodują zasolenie gleby, a opryski upraw syntetycznymi pestycydami nieraz skutkują śmiercią pożytecznych pszczół. Z kolei w efekcie ekologicznej uprawy rośliny posiadają wielokrotnie niższą zawartość metali ciężkich, azotynów i azotanów, a to znaczy, że mniej tych szkodliwych związków przedostanie się do organizmu ich konsumentów.

Zamawiasz żywność eko? Sprawdzaj wnikliwie informacje na opakowaniu

Przetwory eko podlegają stałej kontroli w każdej fazie produkcji, w tym też podczas przechowywania i przewozu. Co kluczowe, jeżeli produkt spełnia warunki, jego wytwórca nie licząc rutynowych informacji m.in. o terminie przydatności do spożycia, warunkach składowania, wadze netto, miejscu produkcji ingredientów i wartościach odżywczych, musi dodatkowo obligatoryjnie podać numer ID organu kontrolnego niniejszy artykuł oraz umieścić logo produkcji ekologicznej UE, którym jest kształt liścia ułożony z białych gwiazdek na zielonym tle. Poszukując ekologicznych przetworów powinno się zatem czytać wnikliwie etykiety wyrobów, a zamawiając je online w sklepie producenta sprawdzić, czy umieścił on na stronie informację o otrzymanych certyfikatach.

Nasze dane adresowe:
"ARTMAN" spółka z ograniczoną odpowiedzialnością sp. k.
Niedomicka 47
33-132 Niedomice

Mob.: +48 669 997 776
E-mail: [email protected]