Bezpieczne jazda samochodem w górach – łańcuchy śniegowe

Jeśli chcesz kupić łańcuch na koła, koniecznie wejdź na ebagaznik.pl.

Łańcuchy na koła znacznie zwiększają przyczepność samochodu w skrajnych warunkach – na oblodzonych i ośnieżonych drogach, głównie na spadzistych podjazdach. W niektórych krajach muszą one zawsze znajdywać się w bagażniku wszystkich samochodów przez cały rok kalendarzowy (tak jest między innymi w Norwegii, Turcji i Bułgarii), w pozostałych zaś są one niezbędnym elementem wyposażenia auta wyłącznie w sezonie zimowym (takie prawo obowiązuje na przykład we Włoszech, w Hiszpanii, Niemczech i Polsce). Jak zatem typy łańcuchów samochodowych można kupić w sklepach?

Modele łańcuchów samochodowych

Łańcuchy na koła klasyfikujemy zazwyczaj mając na uwadze ich przeznaczenie. Odróżniamy modele skonstruowane z myślą o stosowaniu w autach dostawczych, terenowych, osobowych i ciężarowych, a także w autobusach. Poszczególne łańcuchy różnią się także motywem zaplotu, przekrojem i grubością ogniwa (przeważnie jest to kształt rombowy ukośny) oraz mocowaniem, które powinno być dostosowane do typu felgi. Rozmaite są także tworzywa, z których wytwarza się łańcuchy samochodowe. W dzisiejszych czasach producenci używają najczęściej stali manganowej bądź tytanowej.

Prowadzenie samochodu z łańcuchami samochodowymi

Montaż łańcuchów samochodowych wymaga pewnej zręczności i na początku może być przyczyną sporego stresu. Żeby się go ustrzec się, należy potrenować tę czynność w garażu albo na placu manewrowym. Z kolei jazda z łańcuchami wymaga nieco odmiennej techniki. Należy wystrzegać się poruszania się po niezaśnieżonych drogach, buksowania kół i przekraczania prędkości 50 km/h. Stosując łańcuchy na koła, należy też koniecznie kontrolować ich ułożenie oraz napięcie – tym sposobem unikniemy ich wczesnego zużycia i tym samym przedłużymy czas ich eksploatacji.

Nasze dane adresowe:
AUTO-PLUS Zbigniew Haluch
ul. Prądnicka 79
31-202 Kraków

Tel.: +48 (12) 416-20-08
Mob.: +48 602-790-666
E-mail: [email protected]