Bezpieczna jazda konna – toczki i kaski do jazdy konnej

Więcej szczegółów o toczku jeździeckim

Jeździectwo należy do tych dziedzin sportowych, w których ryzyko upadków jest szczególnie duże. A te, ze względu znaczną wysokość i prędkość, bywają naprawdę niebezpieczne. Na urazy narażona jest szczególnie głowa dżokeja, która bezwzględnie winna być dobrze chroniona. W sklepach z artykułami dla wielbicieli jazdy konnej dostępne są dwa rodzaje ochrony na głowę – toczki oraz kaski do jazdy konnej. Ale które z nich zapewniają lepszą ochronę? O czym pamiętać przy zakupie któregoś z tych akcesoriów?

Toczki czy kaski jeździeckie? Co lepsze?

Zwykła, myśliwska czapka była pierwszym jeździeckim okryciem głowy. Jej fason był wzorem dla powstania toczków. Dzisiejszy toczek jeździecki jest przeważnie wykonany z włókna szklanego i jest czymś pośrednim między tradycyjną czapką, a kaskiem. Nie zapewnia jednak tak solidnej protekcji jak kask, dlatego polecany jest raczej do jazdy rekreacyjnej przy niewielkiej prędkości. Pod tym względem znacznie lepiej spełnia swoje zadanie kask jeździecki, stosowany przez wyczynowych sportowców, który posiada atesty stosownych organizacji – w Polsce jest to PZJ.

Kupujemy kask lub toczek do jazdy konnej

Najistotniejszą kwestią przy wyborze kasków jeździeckich jest bezpieczeństwo. Kask musi posiadać stosowne certyfikaty, a także być idealnie dostosowany do kształtu głowy dżokeja lub pozwalać na regulację swojego rozmiaru. Do kasku warto dokupić akcesoria – w szczególności pokrowiec, który ułatwi jego przewożenie i pozwoli uniknąć zabrudzenia. Kupując kask jeździecki nie należy też iść na kompromis. Dlatego, jeżeli w naszym mieście nie wypatrzyliśmy odpowiedniego modelu, można zamówić go w sklepie internetowym.

Nasze dane adresowe:
Sklep Jeździecki Horse-Trade
ul. Michała Korpala 4
30-389 Kraków

Tel.: +48 12 423 00 96
Mob.: +48 728 95 00 96
E-mail: [email protected]