Obrączki ślubne – tradycja znana od wieków

Dla wielu ceremonia ślubu jest wyjątkowo poruszającym dniem życia. Ceremonia ta łączy małżonków do końca życia, a symbolem ich lojalności, miłości i zaangażowania są obrączki, które wkładają sobie na palce.

Obrączki – element sakramentu zaślubin od XIII w.

Początkowo nie rozróżniano obrączek od pierścieni zaręczynowych, w związku z tym mają one wspólną historię, która sięga daleko w Starożytność. Dopiero w XIII w. Kościół Katolicki uznał obrączki w prawie kanonicznym, w rezultacie czego przekazanie żonie pierścienia stało się częścią ceremonii ślubu. Niedużo osób wie natomiast, że panowie zaczęli nosić na palcu obrączkę kilkaset lat później. I choć wcześniej bywały sytuacje, że wsuwali pierścienie na palec obrączkowy gdy wyrywali się na wojenne wyprawy, niemniej jednak tradycja ta upowszechniła się dopiero w XX w., a dokładniej w czasie Drugiej Wojny Światowej. Obrączka miała przypominać mężczyźnie, iż w domu wyczekuje na niego żona, za którą ma walczyć i której ma obowiązek pozostać wierny. W naszym kraju para małżeńska nosi obrączki na serdecznym palcu prawej dłoni, jednakże w innych państwach, jak przykładowo w Meksyku, w Kanadzie, w Brazylii czy na Słowacji, wsuwa się je na lewą rękę, gdzie zgodnie ze staroświeckimi wierzeniami biegnie “żyła miłości”, która prowadzi prosto do serca. pierścionków zaręczynowych, młoda para wybiera oraz mierzy obrączki wspólnie, jednakże obyczaj podpowiada, iż kobieta nie powinna pokrywać ich kosztu, ponieważ jest to obowiązek mężczyzny.

Obrączki ślubne – kiedyś ze stali, obecnie ze złota bądź platyny

W odróżnieniu do pierścionków zaręczynowych, obrączki ślubne cechują się bardziej stonowaną estetyką. Przez okres wielu stuleci sporządzano je z różnych materiałów, mniej lub bardziej trwałych. Dopiero później zaczęto używać do tego metale i ich stopy (takie jak żelazo czy stal), które uosabiały moc uczucia. W dzisiejszych czasach do ich wykonania używa się najczęściej platyny i złota, które są symbolem ufności wobec partnera. Owszem, są one również w wielu przypadkach ozdabiane kamieniami szlachetnymi, jednakże nadal przeważnie kupowane są ponadczasowe, gładkie złote pierścienie oraz delikatne nowoczesne obrączki, w których wykorzystano dwa typy złota (przykładowo tradycyjne i białe). Sklepy jubilerskie specjalizujące się w wytwarzaniu obrączek ślubnych, mają również nierzadko w ofercie ich grawerowanie. Można więc spersonalizować obrączki grawerując do nich datę ślubu, imiona małżonka lub istotny dla młodej pary cytat.

Nasze dane adresowe:
Alians - sklep jubilerski
ul. Kalwaryjska 32
30-504 Kraków

Tel.: +48 12-296-32-80
E-mail: [email protected]