Szalunki – gdzie się je stosuje?

Skieruj się tutaj, aby zaopatrzyć się w szalunki Kielce

Deskowanie, czyli po prostu szalunki, to chwilowe konstrukcje pozwalające na stawianie murów budynków. Głównie używa się ich w przypadku wylewania ścian betonowych – wówczas są one niezbędne do tego, żeby właściwie je ukształtować i powstrzymać rozlewanie się kompozytu. Poza tym szalunki stosuje się także w czasie wznoszenia obiektów murowanych, gdzie ich zastosowanie umożliwia wykonanie otworów na okna, bramy i drzwi. W tym artykule wyjaśniamy, z czego wykonane są obecnie szalunki i w jaki sposób inwestorzy mogą je zdobyć.

Szalunki z drewna, sklejki bądź metalu

Najdłużej znanym rodzajem szalunków jest struktura wykonana z grubych sklejek scalonych ze sobą za pomocą gwoździ ewentualnie desek drewnianych, która po zdemontowaniu może być wykorzystywana powtórnie. Rozbiórka takich szalunków jest jednakże ciężka – większość inwestorów oraz wykonawców decyduje się zatem na użycie szalunków wielokrotnego użytku – struktur przeznaczonych do błyskawicznego i nieskomplikowanego składania oraz rozkładania. Tego rodzaju szalunki mogą być wykonane z drewna, sklejki lub metalu, jak również zestawiać 2 a nawet 3 surowce. Zazwyczaj jednak stosuje się sklejkę – przede wszystkim z takich rodzajów drewna jak topola czy brzoza, a całą strukturę łączą łączniki, belki, głowice ze aluminium bądź stali i narożniki.

Wypożyczenie szalunków – dla kogo?

Podmioty cyklicznie zajmujące się pracami budowlanymi mają swoje szalunki. Inaczej jest natomiast w przypadku inwestorów indywidualnych, którzy zamierzają planujących postawić pojedynczy obiekt i zespołów, które zwykle świadczą inne usługi. Nabycie wszystkich modułów potrzebnych do złożenia szalunku byłoby zupełnie nierentowne . Znacznie ekonomiczniejszym wyjściem będzie wypożyczenie szalunków.

Nasze dane adresowe:
ABC Szalunki PHU Prata
ul. Skotnicka 272
30-394 Kraków

Mob.: +48 690 999 204
E-mail: [email protected]