Szalunki – czym są i do czego są przeznaczone?

Znajdź szalunki Kraków

Szalunki to to konstrukcja mająca charakter tymczasowy, którą w przeważającej liczbie przypadków wykonuje się z desek. Może ona być zrobiona również z drewnianych płyt, które wyprodukowano z drewna cechującego się słabszą jakością. Nie brakuje firm, które decydują się na zrobienie szalunku z elementów wykonanych z metalu, ale takie działanie nie jest zbyt często wybierane. Deskowanie – bo właśnie tak inaczej nazywa się szalunki – powoduje, że mieszanka, którą się wylewa, zyskuje oczekiwaną formę. Szalunki wyjmuje się po zastygnięciu mieszanki. Dzięki szalunkom można też efektywnie podtrzymać zbrojenie, które będzie utrzymane aż do momentu, kiedy wylana mieszanka ostatecznie stężeje.

Szalunki – jak się je robi?

Wszelkie konstrukcje z użyciem betonu robi się na budowie w specjalnych formach, którymi są właśnie szalunki. W początkowym etapie prac niezbędne jest wykonanie szalunku, który następnie zostaje zalany solidnie dobranym betonem. W niektórych przypadkach niezbędne jest wykonanie zbrojenia. Wykonuje się je przed wylaniem betonu. Szalunki wyjmuje się dopiero wtedy, kiedy mieszanka mocno zastygnie. W przeważającej liczbie przypadków potrzeba na to od około dwóch do nawet czterech tygodni. Szalunki robi się na przykład w przypadku fundamentów, zrobionych z betonu kolumn ogrodzeń oraz stropów żelbetowych. Cechują się więc bardzo dużym zastosowaniem, a budowa bez ich użycia nie posuwałaby się tak szybko.

Szalunki – jakie moduły niezbędne są do wykonania szalowania?

Do przeprowadzenia szalowania wymagana jest sklejka szalunkowa. Potrzebne są także specjalne podpory oraz dźwigary. W wielu wypadkach zdarza się, że niewielkie przedsiębiorstwa budowlane nie są w posiadaniu własnego systemu szalunkowego. Wówczas rozwiązaniem okazuje się być skorzystanie z wypożyczonego sprzętu, który mają w swojej ofercie firmy , które specjalizują się w dostarczaniu ekipom budowlanym szalunków, a także sklejki.

Nasze dane adresowe:
ABC Szalunki PHU Prata
ul. Skotnicka 272
30-394 Kraków

Mob.: +48 690 999 204
E-mail: [email protected]