Przemysł, hobbyści, zwykli obywatele – kto korzysta z silników DC?

Jeśli chcesz zamówić silnik DC, koniecznie odwiedź tę stronę.

Dużo sprzętów, z którymi stykamy się na co dzień i bez których życie byłoby trudniejsze, stosuje w swoim działaniu silniki elektryczne prądu stałego. Małe lub duże, szczotkowe czy też bezszczotkowe, te silniki zmieniły nasz sposób pracy oraz życia, a statystyczny obywatel najczęściej nie ma pojęcia, z jakich modułów składają się ani jak funkcjonują te urządzenia.

Kto wynalazł i jak skonstruowany jest silnik elektryczny na prąd stały?

Rolą silników elektrycznych na prąd stały jest wytwarzanie energii mechanicznej z elektrycznej. Jak informuje ich nazwa, zasilane są prądem, w którym kierunek i zwrot transferu ładunków elektrycznych jest niezmienny. Silniki tego rodzaju znane są od niemal dwustu lat i nie są osiągnięciem konkretnej osoby. Do ich konstrukcji, późniejszych modyfikacji i w efekcie ich wprowadzenia do powszechnego zastosowania w rozmaitego rodzaju maszynach, przyczyniły się wynalazki i eksperymenty najlepszych innowatorów połowy XIX wieku, jak między innymi Gaston Planté, Zénobe Gramme czy Michael Faraday. Silniki DC skonstuowane są ze komutatora, dwóch magnesów skierowanych do siebie biegunami różnoimiennymi, pomiędzy którymi powstaje pole magnetyczne, rotora, stojana oraz szczotek. Współcześnie powszechnie stosowane są również silniki prądu stałego bezszczotkowe, które głównie z uwagi na brak tego dość awaryjnego elementu, są uważane za znacznie trwalsze, bezpieczniejsze i są powszechnie lubiane za cichą pracę orazwyjątkową niezawodność.

Silniki elektryczne na prąd stały nie tylko do zastosowań profesjonalnych

Teza, że silniki elektryczne na prąd stały są używane w zasadzie wszędzie nie jest egzageracją. Jeżeli w mieszkaniu posiadasz czytnik CD lub korzystasz w notebooku z dysków HDD, to w ich napędach z pewnością wykorzystano silnik bezszczotkowy. Silniki DC są podzespołem pociągów czy samochodzików sterowanych zdalnie, czyli zabawek, którymi zachwycaliśmy się jako dzieci i które pewnie sprezentujemy również naszym córkom oraz synom. Takie silniki użyte są w dużych i małych pompach hydraulicznych potrzebnych w licznych gałęziach przemysłu, między innymi produkcyjnej, budowlanej oraz wydobywczej. W przyszłości, dzięki silnikom prądu stałego poruszanie się samochodami elektrycznymi będzie codziennością, a już teraz te silniki usprawniają naszą mobilność, bo napędzają tak chętnie używane hulajnogi, rowery elektryczne i segwaye. Z silników na prąd stały korzystają również hobbyści do realizacji autorskich zautomatyzowanych modeli z obszaru mechaniki oraz robotyki.

Choć silniki DC o małej mocy bez problemu można nabyć w sklepach dla hobbystów i z częściami elektronicznymi, to te do przemysłowego wykorzystania dostępne są na zamówienie wyłącznie u dystrybutorów, oferujących wysokie jakościowo rozwiązania od najlepszych producentów.

Nasze dane adresowe:
Ultra Robotics Sp. z o.o.
ul. Ksawerów 21 budynek T1
02-656 Warszawa

Tel.: +48 22 658 06 42
Mob.: +48 22 244 24 81
E-mail: [email protected]