Motoreduktory – co warto wiedzieć o tych układach napędowych?

Nie szukaj już więcej! Tu zaopatrzysz się w motoreduktory ślimakowe.

Motoreduktor to ogólnie mówiąc zintegrowane połączenie napędu elektrycznego z przekładnią. Jak działają motoreduktory i jak się ich używa? O tym przeczytasz w niniejszym wpisie.

Motoreduktor – prefabrykowany układ, który oszczędza czas konstruktorów

Motoreduktory pozwalają na wydajne wykorzystanie elektrycznych silników w roli napędu w wielu zastosowaniach przemysłowych. Za pośrednictwem przekładni redukującej, duża prędkość obrotowa silnika jest zmniejszana nawet kilkusetkrotnie, przy równoczesnym porównywalnym zwiększeniu jego momentu obrotowego. Owszem sprawność przekładni z żadnym układzie nie będzie 100%, zatem zawsze zauważalna jest pewna różnica pomiędzy mocą wyjściową i wejściową w układzie. W skład zintegrowanego układu jakim jest motoreduktor częstokroć wchodzą także inne podzespoły jak hamulce lub sprzęgła. Najważniejszym atutem motoreduktorów jest to, że są to gotowe elementy, które można bez problemu znaleźć w katalogu producenta tak, aby ich parametry perfekcyjnie odpowiadały potrzebom danego projektu. Inżynierzy oszczędzają dzięki temu tygodnie, a wręcz miesiące, na drobiazgowe pomiary i testy różnych kompletów części. Zależnie od rodzaju i konstrukcji przekładni, motoreduktor może być dedykowany do lekkich, umiarkowanych albo dużych obciążeń, a także do długiego bądź krótkiego czasu pracy.

Motoreduktor, w którym zastosowano przekładnię kilkustopniową, pozwala osiągnąć nadzwyczaj wysoki zakres przełożeń, wynoszący nawet do kilku tysięcy.

Zastosowanie i typy motoreduktorów

Chociaż motoreduktory mogą być budowane z użyciem kilku typów silników (DC, BLDC, AC oraz bocznikowych), wyróżnia się je ze względu na typ przekładni umieszczonej na ostatnim stopniu przełożenia. Wyróżnia się tym samym następujące motoreduktory:
– motoreduktory ślimakowe (posiadające przekładnię ślimakową),
– motoreduktory stożkowe (wykorzystujące przekładnię stożkową),
– motoreduktory płaskie i walcowe (z przekładnią walcową),
– motoreduktory planetarne (z przekładnią planetarną).

Nie ma na pewno takiego sektor gospodarki, w którym nie dałoby się wykorzystać motoreduktora jako napędu. Czy to logistyka, produkcja żywności czy przemysł, dzięki motoreduktorom działają przeróżne automaty, takie jak kolejki górskie, wirniki, linie produkcyjne i dachy ruchome. Ogromne spektrum ich mocy, rozmiarów oraz typów zastosowanych w nich przekładni i silników spowodowała, iż ilość realnych zestawów, które obecnie oferują cenieni światowi producenci motoreduktorów, trzeba liczyć już nie w setkach lub tysiącach, ale praktycznie w milionach.

Nasze dane adresowe:
Ultra Robotics Sp. z o.o.
ul. Ksawerów 21 budynek T1
02-656 Warszawa

Tel.: +48 22 658 06 42
Mob.: +48 22 244 24 81
E-mail: [email protected]