Dzisiejsze sieci komputerowe prawie zawsze wykonuje się z użyciem światłowodów. Jest to skutkiem wyjątkowych cech światłowodu – szybkości przekazu danych i nieznacznych zakłóceń. Jak wiemy, instalacje tego rodzaju nie byłyby w stanie działać bez właściwych elementów umożliwiających transmisję danych oraz ich kodowanie. By wykonać tego rodzaju instalację potrzebne są takie części jak nadajniki optyczne czy multiswitche, a także węzły optyczne. Te trzecie są najważniejsze dla działania każdej sieci – umożliwiają bowiem zmianę sygnału ze światłowodu na elektryczny i przez to zapewnienie dostępu do sieci krańcowym odbiorcom. Jak jednak działają? Jakie zalety powinien mieć odpowiedni węzeł optyczny?
W jaki sposób funkcjonuje węzeł optyczny?
Jak przed momentem wspomnieliśmy, węzeł optyczny odbiera sygnał światłowodowy, by przesłać sygnał elektryczny. Warto jednak dodać, iż jego działanie nie ogranicza się wyłącznie do tego, gdyż węzeł optyczny potrafi również działać odwrotnie. Częstotliwości, na jakich najczęściej funkcjonuje węzeł optyczny to od paru mHz do nawet 1 gigaherca. Dla właściwego działania węzła optycznego potrzebna jest także właściwa obudowa, chroniąca delikatne elementy w środku węzła przed pyłem, wodą oraz innymi zagrożeniami – zwykle zrobiona z metalu.
Węzeł optyczny – który będzie odpowiedni?
O tym, czy dany węzeł optyczny jest dobry, świadczą pewne parametry. Najważniejsze będzie pasmo pracy urządzenia oraz poziom sygnału – od tego zależna jest wszak ilość krańcowych abonentów, do których doprowadzi informacje. Poza tym należy zwrócić uwagę na pobór prądu – w dużym stopniu wpływa to na cenę użytkowania węzła optycznego. Chcąc uniknąć trudności przy serwisowaniu sieci, dobrze również zwrócić uwagę na sposób kalibracji węzła – dobrze, jeżeli umożliwia wygodną korekcję ustawień.
Nasze dane adresowe:
GZT TELKOM-TELMOR Sp. z o.o.
ul. Schuberta 104
80-172 Gdańsk
Tel.: (+48 58) 382-33-49
E-mail:
[email protected]